Očkovanie: Konflikt nemusí mať víťaza.
Konflikt medzi podporovateľmi a odporcami očkovania proti ochoreniu Covid-19 naberá na obrátkach. Emócie sú vyšponované a oba tábory robia čo môžu, aby presadili práve ten svoj "správny" názor. Ako človek, ktorý s konfliktami prichádza do kontaktu takmer denne už viac ako 15 rokov hovorím, že v konflikte v skutočnosti nikdy nejde o víťaza, ale iba o riešenie. A ako človek, ktorý sa posledných viac ako 6 rokov venuje zamestnaneckým vzťahom a zamestnaneckej skúsenosti vás chcem inšpirovať práve k tomu, aby ste vo vašich firmách našli v "očkovacom konflikte" najlepšie možné riešenie. Zabudnite však na kompromisy a hľadanie "všehomíra". V tomto type konfliktov nefungujú.
Tak ako vo väčšine pracovných konfliktov aj tu sa totiž všetci zúčastnení musia riadiť zákonmi a internými predpismi. Kompromis, že ich budeme brať do úvahy iba "trochu" je nebezpečný a v tomto prípade aj život ohrozujúci nezmysel. Neznamená to však, že umlčíme všetko a všetkých. Práve naopak, počúvať sa (nielen počuť) navzájom je základom riešenia. A základom akýchkoľvek (nielen pracovných) vzťahov.
Kde hľadať riešenie?
Ako som už spomínal, zamestnanci aj zamestnávatelia sa pri výkone riadia zákonmi a internými predpismi. Nerobia to, čo im je vyslovene zakázané a robia to, čo im je vyslovene prikázané. To sú mantinely, ktoré nám zároveň veľmi presne ohraničujú priestor, v ktorom treba hľadať riešenie.
- Štát prostredníctvom zákona, vyhlášky či nariadenia tvrdí, že očkovanie je dobrovoľné. Znamená to, že nikoho nemožno nútiť odhaliť za týmto účelom svoje rameno. A bude to tak až dovtedy, kým štát očkovanie (vybraným skupinám, alebo všetkým) neprikáže. Riešením teda nie je zavádzať povinnosť očkovať sa, alebo očkovaním podmieniť vstup na pracovisko.
- Štát nám však svojimi predpismi zároveň hovorí, že pred chorobou sa musíme sami chrániť, ale aj brániť jej šíreniu a dal nám k tomu v súlade s najnovšími vedeckými poznatkami k dispozícii nástroje: očkovanie, testovanie (PCR, AG) a hygienické odporúčania (R-O-R). Treba tiež povedať, že štát okrem nástrojov, ktoré nám dal k dispozícii, sa sám v záujme ochrany zdravia a životov vybavil ďalšími (samozrejme, väčšieho kalibru) a aktívne ich využíva: karantény, cestovateľské odporúčania, zákazy (uzávery obcí, uzávery a kontroly hraníc a pod.) a regulácie hospodárskej, spoločenskej a inej aktivity (lockdown a pod.).
- Okrem mantinelov, ktoré vznikli len kvôli pandémii sú dôležité aj tie, ktoré odjakživa regulujú organizačné správanie a pracovný život tj. ZP a Zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci , podľa ktorých sú zamestnávatelia a zamestnanci povinní vytvárať bezpečné pracovné prostredie. V súčasnej situácii aj povinnosti a práva v nich uvedené nadobúdajú nový, pandemický kontext. Napríklad, že nemôžete nerobiť nič a nechať to na ľubovôli zamestnancov.
Riešenia teda nájdeme vo vyššie spomenutých normách a pravidlách. Diskutovať o nich by bola strata času, pretože už boli prediskutované a schválené tými, ktorí sú na takúto diskusiu splnomocnení (parlament, vláda, rôzne konzíliá, tripartita atď.). Napriek tomu, diskusia musí prebehnúť. Pretože je esenciou budovania a udržiavania vzťahov, jedinou prijateľnou formou riešenia konfliktu a v niektorých prípadoch zákonnou povinnosťou.
O čom diskutovať?
ZP aj zákon o BOZP túto povinnosť určujú úplne presne. Prerokovanie so zamestnancami (ich zástupcami) je v tomto prípade povinné. Diskusia by sa však mala viesť len o forme, tj. o tom, či a aké logistické, technické, priestorové, personálne a finančné možnosti má firma na to, aby riešenia zabezpečila. Ak má zamestnávateľ možnosť zabezpečiť a financovať testovanie, nákup rúšok, respirátorov, dezinfekcie, či má v možnostiach zorganizovať očkovanie priamo vo svojich priestoroch a dohodne sa na tom so zamestnancami, super a palec hore. Ak takéto možnosti nemá, ale situáciu prerokuje so záverom, že zabezpečenie necháva v réžii zamestnancov, tiež super a palec hore. Diskutovať možno aj o organizácii práce a pracovného času v súvislosti s využívaním nástrojov, o príspevku v prípade, že si za test, dopravu na očkovacie miesto, alebo nákup ochranných pomôcok budú musieť platiť, alebo o voľne na zotavenie po očkovaní, alebo o vytvorení hygienických bublín v spoločných priestoroch, v jedálni, o služobných cestách, o spoločenských akciách a pod..
Diskusia by sa mala viesť aj o tom, aké následky hrozia zamestnancom, ktorí porušia zákony a interné predpisy a nepodrobia sa očkovaniu, alebo testovaniu a nebudú dodržiavať R-O-R. Aj tu nám však obsah diskusie predurčujú vyššie spomenuté zákony a prerokovať tak možno len to, akou formou budú zákonné možnosti realizované.
A o čom určite nediskutovať?
Symptómom súťaže a hľadania víťaza v "očkovacom konflikte" je argumentácia diskrimináciou a ľudskými právami. Aj tu však nájdeme riešenie v zákonoch (a interných predpisoch, ktoré z nich akiste vychádzajú). O tom čo je diskriminácia sa dozviete v Antidiskriminačnom zákone a všetko o ľudských právach nájdete tu. Namiesto nikdy nekončiacej (právo na názor, slovo proti slovu a pod.) a bezvýslednej (nikto z nás nie je v tomto oprávneným arbitrom a pod.) diskusie venujte sily a prostriedky vzdelávaniu a zvyšovaniu povedomia o tejto téme. Urobíte lepšie.
Rovnako neodporúčam diskutovať o existencii ochorenia, pôvode vírusu (čo takáto diskusia mení na infekčnosti, smrtnosti a pod.?), o kvalite testov či vakcín (nie sme vybavení potrebnými kompetenciami) či o iných nesúvisiacich témach. Takéto debaty sú možno zaujímavou kratochvíľou k poobednému čaju, ale na pracoviskách na ne nie je čas, priestor a ani žiadny dôvod (samozrejme, pokiaľ nepracujete napr. v Infektologickom ústave SAV). Aj tu je lepšie venovať energiu a peniaze vzdelávaniu a rozvoju kritického myslenia či záchovnej a zmierovacej komunikácie.
Ak je to vo vašich možnostiach a vaši zamestnanci budú mať záujem o týchto nesúvisiacich témach diskutovať, zorganizujte im napr. moderovanú diskusiu, na ktorú pozvete odborníkov z jednotlivých oblastí.
Konflikt nemusí mať víťaza, ale musí mať riešenie.
Okrem dôkladnej prípravy po obsahovej a formálnej stránke (obzvlášť upozorňujem na štruktúru diskusie), je dobré pripraviť sa aj na všetky typy emócií a na veľký výdaj empatie a dobre mierenej asertivity. V "očkovacom konflikte" ich budete obzvlášť potrebovať.
Držím palce k čo najefektívnejšiemu priebehu a čo najlepšiemu výsledku.