Takmer potrestaný 

25.01.2021

Znovu publikovaný blog o prípade predčasne ukončeného disciplinárneho konania, v ktorom som ako mediátor poskytol zamestnancovi poradenstvo k riešeniu vážneho problému. 

(Článok bol publikovaný v roku 2018 na blogu projektu "Antikonfliktná firma". Mená a niektoré skutočnosti sú pozmenené, podstata sporu a riešenia ostala zachovaná.) 

Z času na čas mi do kancelárie doručoval zásielky a balíčky veselý chlapík. Vždy som s Ondrom prehodil pár slov o živote, alebo sme si vymenili vtipné poznámky k našim povolaniam. Napriek prosbe vo formáte A4 na mojich dverách nikdy neklopal a zásadne ich za sebou nezatváral. V priebehu pár týždňov sme si práve na tejto skutočnosti vybudovali "vzťah" plný sarkazmu a irónie. Jedného dňa však Ondro zaklopal a s vážnou tvárou tie dvere za sebou zatvoril. Hneď som vedel, že žiadna zásielka to tentoraz nebude. Zdôveril sa mi, že si ho šéf zavolal na koberec a asi ho z práce vyhodia. Vraj neoznámil svoju práceneschopnosť a tak v práci bez včasného ospravedlnenia vymeškal niekoľko dní. Bolo vidno, že mu je to veľmi nepríjemné a ani sa nesnažil skrývať obavy o budúcnosť. Prišiel sa teda poradiť o tom aké má možnosti a čo by mal urobiť. Ako to robím vždy v týchto situáciách, poradil som mu maximálnu úprimnosť a otvorenosť. Klamstvo a výhovorky aj tak nikdy nepomôžu, problém môžu iba zväčšiť. Priznal, že v práci naozaj chýbal. Vysvetlil mi, že sa mu náhle zhoršil zdravotný stav, odpadol a skončil na JISke bez možnosti komunikovať. O jeho stave zamestnávateľa nemal kto bezodkladne informovať, pretože matka, s ktorou žije v spoločnej domácnosti trpí demenciou a sestričky v nemocnici, okrem rodinnej známej, nikoho z jeho priateľov nekontaktovali. Po troch dňoch, keď sa jeho stav zlepšil však šéfovi zavolal a informoval ho o tom čo sa stalo. Nepomohlo a jeho nadriadený dôvod neakceptoval. Po zotaveni sa nastúpil do práce a chystá sa na disciplinárny rozhovor. Svoj príbeh mi zdokumentoval lekárskou správou aj dokladom o tom, že je opatrovníkom matky. Poradil som mu ako na stretnutí zmierlivo komunikovať, ako argumentovať a ako postupovať, ak napriek dôkazom neobstojí. Ešte v ten večer mi s úľavou telefonoval, že šéf spolu s firemnou právničkou disciplinárny rozhovor predčasne ukončili a v práci bez trestu (okrem ústneho upozornenia, alebo skôr vysvetlenia ako mal postupovať) pokračuje. Na jeho prekvapenie mu namiesto výpovede obaja nakoniec vyjadrili pochopenie a v prípade potreby ponúkli pomoc. Hneď na druhý deň mi za rozhovor a rady nanútil fľašu vína. Samozrejme bez klopania a s dverami dokorán.