V roku 2022 budú prioritou vzťahy.

03.01.2022

Dúfajme, že po dvoch rokoch pandémie vírus zmutuje do menej nebezpečnej formy a naučíme sa s ním koexistovať bez väčších obmedzení. Škody sú však po dvoch rokoch nesmierne. Stratené životy a trvalo poškodené zdravie sú, žiaľ, škody nezvratné. Tie hospodárske naopak napravíme poľahky. Problémom, s ktorým sa budeme pasovať ťažko a dlho sú vážne narušené vzťahy.  

Ak ste ešte nezanevreli na sociálne siete a pohybujete sa v nich, vidíte čo všetko z ich hlbín vyplávalo na hladinu a do reálneho života. Extrémne prejavy - hrubé urážky a vyhrážky zdravotníkom, výtržnosti v obchodoch a násilnosti v uliciach sú len medializovanou ukážkou toho, ako veľmi je poškodené naše spolužitie.

Minulý rok som mal možnosť vidieť, že všetko, nad čím by sme ešte v roku 2019 neveriacky krútili hlavami sa stalo realitou. Bizarné scénky z pracovísk, ako vystrihnuté z grotesiek. Telefonáty, po ktorých si 5 minút pretierate oči (aj uši) a snažíte sa prijať, že to čo ste práve počuli sa naozaj deje. Na druhej strane, každá z týchto situácií ma niečo naučila, pridala skúsenosť či preverila vedomosť a zručnosť. Tie viem teraz využiť pri ďalšej práci, alebo posunúť a sprostredkovať iným.  

Práca a súkromie sa nedajú oddeliť. Nadväzujú na seba a vzájomne sa ovplyvňujú. Rovnako ťažké a svojpomocne ťažko riešiteľné príbehy sa celkom určite odohrávajú aj v súkromí. Potvrdzujú mi to v rozhovoroch kolegovia, ktorí sa venujú rodinným mediáciám a vzťahovému poradenstvu. 

Riešenia nie sú jednoduché, ale sú možné. Niekedy sú bolestivé, ale často (takmer vždy) prinášajú katarziu. Vedzte, že Murphyho zákony fungujú spoľahlivo a zametaním covidových a očkovacích konfliktov a iných ťažkostí pod koberce vo firmách aj v rodinách si akurát tak miesite na dlhotrvajúce a veľmi komplikované problémy v budúcnosti. 

Som úprimne presvedčený, že prioritou v roku 2022 sa musia stať vzťahy. Problémy v nich sú naozaj vážne a žiaľ, vo veľa prípadoch neriešiteľné vlastnými silami.  Svoju energiu, skúsenosti, vedomosti a zručnosti budem preto sústrediť náprave vzťahov, ich obnovovaniu či nastavovaniu nanovo. Najmä na pracoviskách - či už prostredníctvom školení, tréningov a výcvikov, poradenstva, alebo priamo výkonom v zmierovaní. 

Naše vzťahy nenapravia politici, sociálne siete, ani policajti či sudcovia. Nespraví to za nás nikto, pretože táto zodpovednosť je neprenosná. 

Verím, že slovo vzťah sa stane kľúčovým slovom a slovom roka 2022 aj pre vás.  Neváhajte kvôli nemu kontaktovať odborníka, ktorému dôverujete. Súkromne či pracovne - vráti sa vám to mnohonásobne.