Čo čaká HR v roku 2021?

03.01.2021

Uplynulý rok nám priniesol bezprecedentné situácie. Nepredpokladané odstávky vo výrobe, úpravy rozpočtov, zmeny v personálnych a vzdelávacích plánoch či masívny presun na prácu z domu. Stalo sa to, čo nikto z nás nečakal a doteraz nezažil. Vyrovnali sme sa s tým relatívne dobre a čísla nezamestnanosti našťastie zatiaľ nerastú do pôvodne odhadovaných vysokých hodnôt. Stačí sa však pozrieť na verejnú diskusiu a online priestor a uvidíme naozaj veľký a škaredý problém. Nevídané narušenie vzťahov, obrovské množstvo konfliktov a masívne šírenie hoaxov a konšpirácií... a tento obraz sa zrkadlovo premieta aj do vzťahov na pracoviskách. 

Rok 2021  je rokom nádeje, že pomocou najrôznejších opatrení a najmä vakcíny dostaneme vírus do sporadickej fázy a vrátime sa k pôvodnému, alebo aspoň ako - tak bezpečnému spôsobu života a práce. Ukazuje sa, že najväčšou prekážkou v tom nebudú zdroje, medicínska veda a výskum, alebo logistika, ale my sami. 

HR a lídrov čaká veľké upratovanie vo vzťahoch (riešenie konfliktov, odhaľovanie a  odstraňovanie šikany, diskriminácie a iného nebezpečného správania, riešenie problémov s disciplínou), vyrovnávanie sa so zdravotnými následkami a úmrtiami zamestnancov, náprava a nové nastavenie komunikácie, (najmä boj s hoaxami a konšpiráciami), znovuvytýčenie "tanečného" priestoru a obnovenie aspoň elementárnej dôvery. 

Okrem toho nás čaká vysporiadanie sa s očkovaním a jeho dobrovoľnosťou. Totiž, nie len zákonnou povinnosťou, ale pochopiteľne aj základným záujmom každého zamestnávateľa je vytvárať bezpečné pracovné podmienky pre zamestnancov. V kontexte pandémie to znamená aj také kroky, ktoré bránia v šírení nákazlivej choroby. Niektoré firmy sa preto rozhodnú vyžadovať od svojich zamestnancov očkovanie ako podmienku pre vstup do jej priestorov. Iné ho vyžadovať nebudú. Tak či onak dôjde k stretu dvoch skupín zamestnancov - tých čo očkovanie akceptujú (alebo aj podporujú) a tých, ktorí očkovanie odmietajú.  

Čaká nás náročný rok. Možno náročnejší ako bol ten minulý. Pri každej z úloh to bude nápor na emócie a ťažké skúšky empatie. Každá z úloh bude okrem psychickej odolnosti vyžadovať veľkú odbornosť a využívanie doteraz malo trénovaných zručností. Bude to ťažké a bude to bolieť. A bude to poučné a prenosné aj do mimopracovných sfér. Neváhajme si preto navzájom pomáhať a radiť a nehanbime sa o pomoc a radu požiadať. Nie je čas na improvizácie a zbytočné chyby. 

Prezrite si moje portfólio poradenských služieb a ponuku vzdelávacích aktivít na tomto webe. Veľmi rád vám so splnením všetkých náročných výziev pomôžem.